KINO PATRIOTYCZNE ZAPRASZA

       W piątek (05.11) i poniedziałek (08.11) uczniowie klas 2 TMT i 3 TI/TH p na lekcjach matematyki i języka polskiego, spędzili czas inaczej niż zazwyczaj. Mechatronicy oglądali film „Dywizjon 303” w reżyserii Denisa Delicia, informatycy i hotelarze „Legiony” obraz Dariusza Gajewskiego.

W następstwie listopadowych dni zadumy, w przeddzień najważniejszego święta w kalendarzu każdego Polaka, Dnia Niepodległości, poddaliśmy się wichrom historii, dzięki obrazom trudnym, epickim, wojennym, o ofiarności polskich pilotów i ułanów.

„Legiony”  zostały nakręcone w setną rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości; dotyczą walk w trakcie I wojny światowej; losy bohaterów fikcyjnych wzorowano na losach legionistów, którzy stykają się z m.in. z Józefem Piłsudskim.

„Dywizjon 303” to film poświęcony heroicznym działaniom bojowym myśliwskiego dywizjonu 303, opartym na książce Arkadego Fiedlera. Autor o tym utworze powiedział tak: „Spośród wszystkich moich książek „Dywizjon 303” jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków (…)”.

Film wyświetlany był także w ramach działań certyfikatu  „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

 Danuta Maroska i Sylwia Kapturska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.