Misja o kryptonimie “Wilczy Szaniec”

Nasz region od zawsze zadziwiał wszystkich przyjezdnych mnogością ciekawych, acz sekretnych miejsc. Okazuje się, że nie tylko turyści bywają zaskoczeni, jak ciekawie może być na Warmii i Mazurach. Aby odkryć tajemnice regionu, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę historyczną,  1.10.2020r. klasa II TPS wraz z wychowawcą Mirosławem Kopytko i panem Zbigniewem Kowalczykiem wyruszyła w podróż do “przeszłości”.

Uczniowie, zachowując wszystkie zasady reżimu sanitarnego, odwiedzili Wilczy Szaniec, czyli miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Mimo iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Dzięki ogromnej wiedzy i pasji przewodnika po Warmii i Mazurach Pana Stefana Rawskiego, który z wielkim zaangażowaniem odkrywał przed uczestnikami wycieczki kolejne sekrety tego miejsca, uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat życia i działalności Adolfa Hitlera, który spędził tam około 800 dni. Tu także miał miejsce jeden z wielu zamachów na jego życie.

Chłopcy, jak i ich opiekunowie, z dużym zainteresowaniem słuchali słów przewodnika, zadawali pytania, dzielnie maszerowali zielonymi alejkami Wilczego Szańca. Na koniec kilkugodzinnego marszu wszyscy uczestnicy wycieczki mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami, a także posilić prawdziwie wojskowym posiłkiem.  Bez wątpienia była to dla nich jedna z ciekawszych lekcji historii. W myśl słów Pawła Konieczki “Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie” – na pewno nie ostatnia.

Mirosław Kopytko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.