Wędrówki po Kresach z Andrzejem Białeckim.

  04 marca 2020 r.  młodzież  naszej szkoły kontynuowała „Wędrówki po Kresach” z pasjonatem podróży –  Andrzejem Białeckim. Tym razem spotkanie odbyło się ph. „Ślady polskości na Litwie, Łotwie i Estonii.”   Pan Białecki, zafascynowany śladami polskiej przeszłości na Kresach, z ogromna przyjemnością podzielił się z nami swoimi wrażeniami i odkryciami z częstych wypraw w tamte strony.

    Kresy –  ich historia, kultura, tradycja i nostalgia z nimi związana, są częścią polskiej tożsamości. Polskość bez pamięci o Kresach jest bardzo uboga. Nie ma Polski bez sławnych Kresowiaków, np.:  piszącego po polsku poety – Mikołaja Reja, pierwszego polskiego historyka – Adama Naruszewicza, bez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, bez twórcy opery narodowej – Stanisława Moniuszki, bez większości wielkich polskich wodzów wojskowych i bohaterów.
    Kresy – to często rodzinne strony naszych rodziców i dziadków.
    Za rok  będziemy obchodzili 15. rocznicę nadania imienia Kresowiaków naszej szkole. Będzie to okazja do kolejnej „Wędrówki po Kresach”w poszukiwaniu  śladów polskości.
    W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia, nasz gość otrzymał obraz, namalowany przez  p. Alinę Mikołajczyk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.