Wystawa z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

W roku 2020 przypada stulecie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, ogłoszonego na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919 roku. 11 lipca 1920 r. mieszkańcy części Prus Wschodnich oraz Powiśla mieli dokonać wyboru pomiędzy Niemcami a Polską. Czas plebiscytu był bardzo niekorzystny dla Polski, trwała bowiem wojna polsko-radziecka. Metody agitacji stosowane przez stronę niemiecką były jednak skrajnie nieuczciwe. Przeciwnicy uciekali się do kłamstw i fałszerstw oraz licznych aktów przemocy i terroru. Bogumił Linka, jeden z polskich patriotów, został pobity na śmierć za zachęcanie do głosowania za Polską. Wielu zwolenników Rzeczpospolitej zostało zmuszonych do wycofania się z życia publicznego i emigracji. Polska dopiero co się odrodziła i mieszkańcy Prus Wschodnich przyznający się nawet do narodowości polskiej zbyt mało wiedzieli o nowym państwie, jego ustroju, podatkach, władzach. Był to dla nich obcy, nieznany byt.
Plebiscyt został przegrany przez Polaków, większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem do Prus Wschodnich. Za przyłączeniem do Polski opowiedziały się cztery gminy mazurskie, cztery warmińskie oraz aż 25 leżących na Powiślu. Spośród 476 tysięcy oddanych ważnych głosów, za Polską opowiedziało się około 3,4% . Na kartach do głosowania były tylko dwa słowa: Polen i Ostpreussen. W wyniku plebiscytu do Polski przyłączone zostały 3 miejscowości na Warmii i Mazurach: Lubstynek i Napromek k. Lubawy oraz Groszki w powiecie działdowskim.
W obecnym powiecie bartoszyckim tylko w części obszaru obecnej gminy Bisztynek ten plebiscyt przeprowadzono. Wzięło w nim udział 1643 mieszkańców Bisztynka. Wszystkie głosy zostały oddane za Niemcami.
Do dziś na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Bisztynku stoi pamiątka po tym głosowaniu, czyli głaz zwany Kamieniem Plebiscytowym.
Wystawa prezentowana jest w bibliotece szkolnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.