Rejestracja dawców szpiku i komórek macierzystych

14 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się kolejna rejestracja osób na potencjalnych niespokrewnionych dawców komórek macierzystych. Do międzynarodowej bazy danych trafiły 22 nowe osoby – uczniowie ZSP nr 1.

Decyzja o rejestracji musi być przemyślana, dla niektórych jest to zbyt trudne, nie potrafią się przełamać, ale myślę, że Ci, którzy się decydują mają wielką satysfakcję, gdyż to dzięki nim ktoś inny może przeżyć, oni ratują życie osobom na całym świecie!!!

Akcja została zorganizowana we współpracy z Bartoszyckim Stowarzyszeniem na rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów „Rubin”. Dawców kwalifikował zespół medyczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

Zarejestrować się mogą osoby w wieku 18-50 lat, o dobrym stanie zdrowia. Każda zarejestrowana osoba – potencjalny dawca jest dosłownie „na wagę złota”, bowiem im więcej osób w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku, tym łatwiej znaleźć genetycznego bliźniaka dla osób chorych m.in. na nowotwory krwi. Najczęściej osobami oczekującymi na przeszczep szpiku są chorzy na białaczkę.

Właśnie dlatego warto! Kolejna akcja już wiosną 2020r.!

M. Maciejewska