Konkurs na kokardę narodową

Na początek kilka słów na temat czym jest kokarda narodowa.

Kokarda narodowa – rozetka w barwach biało-czerwonych będąca patriotycznym, narodowym symbolem Polaków.

Rozetka to wstążeczka ułożona w taki sposób, że jej kształt przypomina różę.

Pierwszy zapis ustanawiający biało-czerwoną kokardę jako jeden z symboli narodowych, pojawił się    w 1831 roku. Symbol miał być noszony przez wojsko i w ten sposób podkreślać związek z ojczyzną. Na przestrzeni lat zmieniał się kształt kokardy, w XVIII wieku materiał upinano jak tradycyjną kokardę, za czasów Księstwa Warszawskiego krążek skierowany był marszczeniem do środka. Z kolei w Królestwie Kongresowym obowiązywał wygląd owalny, naszyty na kawałek grubej skóry lub drewna.

Kokardy narodowe przypinane były na manifestacjach patriotycznych oraz w czasie powstań narodowych.

Obecnie kokardy noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci.

Od 9 kwietnia 2014 roku obowiązkowo przypinają je przedstawiciele polskich sił zbrojnych. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.

Kokarda narodowa często mylona jest z kotylionami, umownymi ozdobami rozdawanymi uczestnikom balu czy imprezy. Kotyliony mają bardziej rozbudowaną formę, w ich sercu można zamieścić dodatkowy wpis lub ilustrację. Zazwyczaj służą oznaczeniu statusu społecznego lub stanu cywilnego gości. Są nimi też honorowani zwycięzcy zawodów sportowych.

Samorząd Uczniowski wraz z panią Aliną Mikołajczyk zorganizował konkurs na kokardę narodową. Wpłynęło ponad 60 prac.

Komisja konkursowa po burzliwej nardzie zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc:

I miejsce –  Damian Tumiński – kl. 1 TI/p

II miejsce – Kacper Misiewicz –kl. 1 TPS/p

III miejsce – Przemysław Kozłowski i Przemysław Trubiło – kl. IV TMT

Wyróżnienie: Patryk Lizak –  kl. 1 TMT/p

Serdecznie dziękujemy za otrzymane pracę. Nagrodzeni otrzymają nagrody i dyplomy na uroczystym apelu z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020.

Alina Mikołajczyk i Samorząd Uczniowski