Wizyta w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu

W dniu 11.04.2018 roku uczniowie klasy IV TMT oraz IV TI zapoznali się z funkcjonowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Wizyta odbyła się w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty (42blp) w Morągu, którego Dowódcą jest ppłk Mirosław Tołodziecki. Uczniowie poznali strukturę i przeznaczenie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w skład której wchodzą bataliony w Morągu, Giżycku, Braniewie, Olsztynie i Ełku.

Żołnierze batalionu przeprowadzili z uczniami zajęcia teoretyczne dotyczące charakterystyki 4W-MBOT i 42blp oraz tradycji jakie kultywuje Brygada – Oddziału lotnego Armii Krajowej im. Króla Bolesława Chrobrego (1943) i  3.Wileńskiej Brygady Armii Krajowej (1943-1944). Ponadto poznali życiorys patrona 4W-MBOT – kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec”. Duże zainteresowanie uczniów budziły zajęcia z budowy najnowszego polskiej produkcji karabinka MSBS GROT, który jest na wyposażeniu batalionu.

Po części teoretycznej uczniowie  udali się na strzelnicę garnizonową oraz przykoszarowy plac ćwiczeń. Na tych wojskowych obiektach obserwowali szkolenie żołnierzy OT, którzy aktualnie odbywają w 42blp w Morągu szkolenie podstawowe tzw. szesnastkę. Młodzież szkolna była zaskoczona atrakcyjnością i dużą intensywnością szkolenia. Ta lekcja patriotyzmu oraz poznanie szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej było doświadczeniem, które być może pokieruje naszych uczniów po ukończeniu szkoły do wstąpienia w szeregi 4W-MBOT.

Zobacz więcej zdjęć w albumie szkoły

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.