Konkurs Matematyczny – WAT

17 marca w Warszawie odbył się finał  Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego, w którym wzięło udział 128 uczestników. Konkurs, adresowany do uczniów szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego oraz szkół objętych patronatem Wojskowej Akademii Technicznej, ma już swoją ósmą edycję. Tegoroczny etap finałowy był drugim z kolei, w którym uległ zmianie zakres materiału, co jest konsekwencją zmian w programach nauczania matematyki w szkołach ponadgimnazjalnych w klasach o rozszerzonym poziomie  nauczania matematyki. Ponownie pojawił się rachunek różniczkowy i rachunek granic.  W eliminacjach przeprowadzonych w grudniu 2016 roku wzięło udział ponad 1150 uczestników. Finaliści w pierwszej części zmagań konkursowych rozwiązywali 3 zadania problemowe, zaś w części drugiej – po krótkiej przerwie – odpowiadali na 10 pytań testowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Zawadzki z kl. I TI  oraz Jacek Prokopczuk z kl. IV TMT, którzy mieli możliwość sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności oraz rywalizacji w dziedzinie matematyki. W czasie, kiedy młodzież rozwiązywała zadania ich nauczyciele i opiekunowie mieli możliwość wysłuchania następujących wykładów:

-„Echolokacja – jak zobaczyć coś czego nie widać”- prowadzonego przez dr. hab. inż.        Mateusza Pasternaka;

-„Doping – pomoc w uzyskaniu olimpijskich wyników”- przedstawionego przez dr inż. Dorotę Węgłowską;

-„Nowoczesny sposób na zdobywanie wiedzy” – zaprezentowanego przez ppłk. dr. inż. Grzegorza Czopika.

Teresa Rymko