Uczniowie bartoszyckiego „Mechaniaka” najlepsi w Polsce!

W dniu 5 czerwca 2017 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się gala podsumowująca jubileuszowy, X ogólnopolski konkurs Młody Innowator. Konkurs ten organizowany jest przez Naczelną Organizację Techniczną, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Jego celem jest wykorzystanie i pobudzanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży. Tematem zgłoszonego do konkursu pomysłu może być dowolny projekt charakteryzujący się tym, że w innowacyjny sposób rozwiązuje problemy techniczne, zaspokaja zapotrzebowanie na produkt, ma szansę wdrożenia do powszechnego stosowania. Patronat nad tym konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tym bardzo prestiżowym konkursie I miejsce w kategorii technikum zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bartoszycach: Jacek Prokopczuk z klasy IV Technikum Mechatronicznego i Artur Lipski z klasy IV Technikum Informatycznego. Wykonali oni projekt pt.: OPASKA PRZYSZŁOŚCI – Zaawansowany system kontroli stanu zdrowia połączony z funkcją sterowania inteligentnym domem.
Opiekunem naukowo – dydaktycznym pracy był mgr inż. Zbigniew Murawski.
Prace uczniów oceniało liczne grono wybitnych naukowców, specjalistów, inżynierów, przedstawicieli MEN. Tym bardziej jesteśmy dumni, że nasi uczniowie ze szkoły w małym mieście na skraju mapy Polski okazali najlepsi w kraju.

Uroczysta gala była też okazją do zwiedzenia pięknego, historycznego budynku, w którym mieści się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie i ich opiekunowie chętnie zwiedzali sale konferencyjne, gabinety – łącznie z gabinetem Ministra Edukacji Narodowej. A najciekawszym, w tym dniu, miejscem była wystawa prac laureatów konkursu Młody Innowator. Projekt uczniów z bartoszyckiej szkoły cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających. Oby tak było również na zbliżającej się Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w październiku na Politechnice Warszawskiej. Na tę wystawę nasi uczniowie (a właściwie już absolwenci) otrzymali zaproszenie od prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Naszym wspaniałym laureatom życzymy sukcesów na wielu jeszcze międzynarodowych konkursach i wystawach, zdobywajcie wiedzę na wymarzonych kierunkach studiów. A odniesione przez Was sukcesy niech będą przykładem i motywacją dla Waszych młodszych kolegów.
Zbigniew Murawski