Patryk Paszko zwycięzcą konkursu mechatronicznego!

Już po raz V młodzi mechatronicy mieli okazję do prezentacji swoich umiejętności, do rywalizacji i walki o tytuły laureatów Wojewódzkiego Otwartego Konkursu Mechatronicznego.

W tegorocznej edycji, której finał odbył się w dniu 18 kwietnia 2012 r. w Katedrze Mechatroniki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wzięli udział uczniowie z 9 szkół z 2 województw:

• warmińsko-mazurskiego (5 szkół)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu
  • Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku
  • Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
  • podlaskiego (4 szkoły)
  • Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku
  • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży
  • Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem

Organizatorami Konkursu są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Powiat Bartoszycki. V Wojewódzki Otwarty Konkurs Mechatroniczny został objęty patronatem przez JM Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Honorowy Patronat objęły również następujące instytucje: Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Przedmiotem oceny jest wiedza i umiejętności uczniów z zakresu działania urządzeń i systemów mechatronicznych, ich elementów i podzespołów oraz konstruowania i programowania urządzeń i systemów mechatronicznych w obszarze pneumatyki, elektropneumatyki, sensoryki i sterowania programowalnego.

Reprezentanci szkół wyłonieni w eliminacjach szkolnych przystąpili do 3-etapowego Konkursu:

1. etap pisemny (30 pytań)
  2. symulacja komputerowa z dziedziny sterowania elektropneumatycznego
  3. etap praktyczny – projekt, zaprogramowanie i uruchomienie układu mechatronicznego z wykorzystaniem sterownika PLC).

Po dwóch pierwszych etapach ustalana została klasyfikacje drużynowa oraz 6 laureatów Konkursu, których kolejność została ustalona w etapie 3.

Zdobywcą I miejsca został uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  w Bartoszycach – Patryk Paszko.

Natomiast w klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła II miejsce za Zespołem Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku.

Drużyna z Bartoszyc wystąpiła w następującym składzie: Patryk Paszko, Michał Karpiński, Adam Dub. Opiekunami uczniów byli inż. Marcin Kapturski oraz mgr inż. Zbigniew Murawski.

Naszym mechatronikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych zbliżających się konkursach i olimpiadach.

Zbigniew Murawski