Udział uczniów naszej szkoły w miejskich obchodach 98. rocznicy odzyskania niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości stanowi doskonałą okazję do wspólnego przeżywania kolejnej rocznicy tego radosnego wydarzenia, w poczuciu dumy z faktu bycia Polakiem. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w obchodach 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Tegoroczne uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz instytucji, a także poczty sztandarowe.

Zarząd Powiatowy LOK w Bartoszycach tradycyjnie już zorganizował zawody strzeleckie obejmujące strzelanie z broni pneumatycznej i palnej. Impreza cieszyła się  dużym zainteresowaniem.

Centralnym wydarzeniem stała się wieczorna celebracja odzyskania niepodległości na Placu Bohaterów Westerplatte, w której udział wzięli: przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, bartoszyckich szkół, harcerze oraz mieszkańcy Bartoszyc i zaproszeni goście. Odczytano apel poległych, a następnie oddano salwę honorową.

Uwieńczeniem obchodów stał się program słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną pt. „Czy ty wiesz, co będzie z Polską za lat dwieście?” przygotowany przez uczniów naszej szkoły, który został zaprezentowany w kościele św. Brunona.

Przedstawienie otworzyła scena chrztu przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Mieszka I 1050 lat temu. Następnie ukazano lata świetności I Rzeczpospolitej, rozwój kulturowy i gospodarczy ziem polskich oraz przypomniano wybitnych Polaków, którzy zapisali się trwale na kartach historii. Szczególną uwagę poświęcono dziejom naszych rodaków pod zaborami. Przywołano także wciąż aktualne słowa Józefa Piłsudskiego, traktujące o podziałach społecznych, które należy znieść, aby budować wspólną przyszłość opartą na solidarności. Inscenizację zakończył hymn Światowych Dni Młodzieży, nawiązujący bezpośrednio do spotkania papieża Franciszka z młodymi całego świata, w  lipcu tego roku w Krakowie.

Elżbieta Klimus

dscn5435 dscn5445 dscn5450 dscn5456 dscn5465 dscn5473 dscn5475 dscn5480 dscn5482 dscn5487 img_7351 img_7386 img_7391 img_8509 img_8388 img_8631 img_8827