Ignorantia iuris nocet -Nieznajomość prawa szkodzi. Hotelarze w świecie prawa- wycieczka do Sądu Rejonowego w Bartoszycach

W dniu 26 listopada 2014 r. klasa II TH uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej z wiedzy o społeczeństwie, zorganizowanej do Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości , przebiegiem procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela.

Naszym mentorem był Prezes Sądu, sędzia Arkadiusz Rokicki , który zaprosił uczniów do jednej z sal rozpraw. Tam omówił strukturę i zadania sądów , zapoznał z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków, etc.
W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Następnie Pan Prezes oprowadził nas po gmachu sądu . Na koniec naszej wycieczki pokazał miejsce pracy zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Tam dowiedzieliśmy się o specyfice zawodu kuratora.

Wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości Prezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach – Pana Arkadiusza Rokickiego, za co bardzo dziękują wychowawczyni oraz uczniowie klasy .  Lilla Szewczyk