130 URODZINY JOHNA RONALDA REUELA TOLKIENA

“Dla elfich władców pod niebem jasnym Trzy są Pierścienie,
Dla krasnoludzkich podziemnych królów Pierścieni Siedem,
Dziewięć dla ludzi-tych ostatecznym śmierć przeznaczeniem,
Dla Władcy Mroku na czarnym tronie jest Pierścień Jeden
W Krainie Mordor, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.
Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi, czarem je opętać,
Pierścień Jedyny, by wszystkie zgromadzić i w ciemnościach spętać
W Krainie Mordor, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.”

„Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia”

To cytat pochodzący z najważniejszej trylogii angielskiego pisarza, propagatora świata fantasy, poety, poligloty, autora publikacji naukowych, jednego z najpopularniejszych literatów świata, niedoścignionego wzorca w tym gatunku. To twórca Śródziemia, które nadal zachwyca; świata tętniącego magią, przepełnionego elfami, hobbitami, krasnoludami, goblinami, trollami, magami, ludźmi, upiorami.

Nasza szkoła została zgłoszona do udziału w akcji przepisywania stron dzieł Tolkiena – „Władca Pierścieni” i „Silmarillion”. Uczniowie nie tylko uczcili postać pisarza, ale też poświęcili czas na zapomnianą dziś lekcję kaligrafii, która kiedyś była podstawowym elementem edukacji. Dziś niestety grafia staje się pomijana i problematyczna, wręcz zapominana.

W akcji wzięło udział kilkuset uczniów z kilkudziesięciu szkół z całej Polski, w której przepisywano fragmenty najbardziej popularnych dzieł Tolkiena, aby później składane przez organizatorów, stały się jedną książką, zapisaną rękami dzieci i młodzieży. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy 1 TI (Bruno Ławrynowicz, Jakub Gołtwienko, Wiktoria Stanosz, Adrian Januszko i Kacper Szwed) oraz 4 TI (Wiktoria Rybak); wspaniałą prezentację z muzyką filmową z m.in. „Hobbita”, wykonał Szymon Bartnikowski z 4 TPS, którą mogli podziwiać pozostali.
Zjawiskowe i pracochłonne dekoracje z postaciami Śródziemia np. Gandalfa, Bilbo Bagginsa czy Golluma, stworzyła Pani Alina Mikołajczyk.
Dziękujemy młodzieży za trud ich pracy w przygotowanie 130 rocznicy urodzin Tolkiena, który został wysłany do Warszawy, gdzie Biblioteka Publiczna zajmie się składaniem kartek w książki.

Podziękowania należą się również Panu Łukaszowi Byszewskiemu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Sylwia Kapturska i Alina Mikołajczyk