„Szlakiem kopernikowskim” – wycieczka do Fromborka

26.09.2011r. uczniowie klas I TPS i ITMt uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Fromborka.

Celem wycieczki było pogłębienie wiadomości astronomiczno-geograficznych, oraz zapoznanie się z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

Młodzież obejrzała m.in. projekcję we fromborskim Planetarium, podczas której można było przypomnieć sobie ogólne wiadomości astronomiczne oraz zapoznać z badaniami Heweliusza. Następniezwiedziła katedrę Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, gdzie pochowano Mikołaja Kopernika.

Należy tu dodać, że Katedra we Fromborku jest jedną z największych budowli sakralnych Europy środkowej. Powstała w latach 1329-1388 z inicjatywy biskupów warmińskich i zachowała pierwotną gotycką formę.

Uczniowie wchodzili również na Wieżę Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta – poznali dowody na ruch obrotowy Ziemi. Zwiedzalitakże Muzeum Mikołaja Kopernika. Obejrzeli tam m.in. eksponaty astronomiczne i medyczne oraz książki z epoki Mikołaja Kopernika.

Grupą opiekowały się panie: Mariola Maciejewska, Sylwia Jarzębowicz – Sudujko i Iwona Jedwabnik.

Po wzgórzu katedralnym i wszystkich w/w miejscach oprowadzał nas przewodnik pan Edward Urbanowicz.

—>Zdjęcia z wycieczki<—