Zwycięstwo mechatroników w finale okręgowym Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

OlimpiadaSukcesem zakończył się udział naszych uczniów – Piotra Basiaka z kl. I TMT, Damiana Wolszczaka z kl.II TMT oraz Damiana Madejskiego z kl. III TMT w finale okręgowym Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Blok B – Wynalazczość. Finał ten odbywał się w dniu 1 marca w Zespole Szkół Licealnych w Morągu.

Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukację o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym.

Prace uczniów sprawdzał i oceniał Tadeusz Wilczarski – wiceprezydent Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie, sekretarz Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Gdańsku, członek Krajowej Rady NOT oraz Pomorskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT, rzecznik patentowy prowadzący Kancelarię Patentową. W Komisji Konkursowej pracowała również rzecznik patentowy Jolanta Wilczarska-Długi. Czas sprawdzania prac wykorzystaliśmy na zwiedzanie ciekawych, zabytkowych miejsc w Morągu.

Nasi uczniowie zdobyli największą ilość punktów indywidualnie i drużynowo i zakwalifikowali się do finału na szczeblu centralnym, który odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie będą reprezentowali okręg warmińsko-mazurski. .

Finały ogólnopolskie organizowane są na terenie całej Polski, a ich organizacja jest zawsze wyróżnieniem dla szkół, które osiągają sukcesy we wcześniejszych edycjach olimpiady. W roku 2012 to my gościliśmy uczniów z 43 szkół całej Polski. (https://www.mechaniak.edu.pl/?p=1764)

Już 23 naszych uczniów zdobyło tytuł laureata lub finalisty tej olimpiady na szczeblu centralnym w bloku Wynalazczość (a prawie drugie tyle w bloku projektowym –  Innowacje Techniczne), dzięki czemu zwolnieni byli z etapu pisemnego egzaminów zawodowych oraz mieli priorytet w rekrutacji na wyższe uczelnie techniczne.  Nauczycielem przygotowującym uczniów jest zawsze mgr inż. Zbigniew Murawski.

Już dziś cieszymy się na kolejne sukcesy, a także na samą rywalizację, na poznanie innych uczniów oraz na atrakcyjny program pobytu w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Zbigniew Murawski

11 10 9 6 5 1