Uczniowie „Mechaniaka” na wystawie „Oblicza kwarcu”

10.12.2014 roku uczniowie klasy drugiej Technikum Hotelarskiego udali się do ZSP nr 2 w Bartoszycach, w celu obejrzenia wystawy pt. „ Oblicza kwarcu”.

Właścicielem blisko pięciotysięcznego zbioru okazów jest pan Lech Darski – geograf, kolekcjoner, miłośnik minerałów, bartoszyczanin i radny naszego powiatu. Człowiek z pasją.

Autor wystawy opowiedział nam o swojej trwającej blisko trzydzieści lat pasji „studiowania” minerałów. Wystawa dotyczy kwarcu i jego możliwych kombinacji. Kwarc to kryształ górski – jest przezroczysty. W przypadku dodania do struktury innych pierwiastków, przybiera różne barwy, np. fioletowy ametyst, żółty cytryn czy brązowy kryształ dymny. Są też kwarce różowe, czerwone, zielone, czarne, kwarce z inkluzjami – wszystkie odmiany są na tej wystawie. Oprócz tego występuje też odmiana kwarcu skrytokrystalicznego, np. agaty, które są bardzo piękne i nie ma dwóch takich samych okazów.

Wystawa zawiera setki eksponatów pochodzących z Polski, z Czech, z Afryki: Maroka, Malawi, Botswany, z Republiki Południowej Afryki, z Australii, z USA, z Meksyku, z Brazylii, Argentyny-czyli z całego świata.

Pan Lech Darski z wielką pasją opowiada o swoich zdobyczach i chętnie odpowiadał na pytania, których nasz młodzież miała wiele.

Edyta Kondraciuk – Pieniak