Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu!

W Polsce od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Jest to znakomita okazja do spróbowania rzucenia palenia tytoniu. Tego dnia osoby palące starają się wytrzymać chociaż jeden dzień bez sięgnięcia po papierosa. Z przeprowadzonych badań wynika, że część z nich przestaje w ogóle palić.

Różnorodne działania profilaktyczne pomagają w uświadomieniu wszystkim, ale szczególnie młodym ludziom o szkodliwości nałogu tytoniowego.

Mając na uwadze tegoroczny Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu, który przypadał na 15 listopada, w szkole zrealizowano program profilaktyczny pod hasłem „Jesteście w strefie wolnej od dymu tytoniowego”. Jest to zarazem hasło wojewódzkiej kampanii prowadzonej przez wszystkie Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne w województwie warmińsko-mazurskim.

W programie wzięli udział uczniowie klas pierwszych naszej szkoły oraz klasy II b/c LP. Młodzież wysłuchała krótkiego wykładu wygłoszonego przez panią Katarzynę Kowalik – asystenta Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach, który prezentował zgubne skutki palenia papierosów. Pani K.Kowalik zwróciła też uwagę na treść ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, znowelizowanej 15 listopada 2010 r., która zepchnęła palaczy do defensywy, poprzez zakaz palenia między innymi na przystankach, dworcach, lotniskach oraz w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

W tym dniu zostały rozstrzygnięte również dwa konkursy, w których brali udział uczniowie klas pierwszych:

1. Konkurs na najlepszy plakat antynikotynowy.
  2. Konkurs na najlepsze hasło antynikotynowe.

A oto wyniki:

Najlepszy plakat:

I miejsce – klasa I TI

II miejsce – klasa I TPS

III miejsce – klasa I TH

Najlepsze hasło:

I miejsce – „Idzie rak nieborak, masz na płucach znak”

II miejsce – „Papierosy, papierosy bardzo drażnią wszystkie nosy”, Mateusz Kulpaka,
klasa I TI

III miejsce – „Nikotyno, Ty mój wróg, spadaj, nie wpuszczę Cię przez mój próg”, Kinga Krzyżańska, klasa I TH

Podsumowując należy stwierdzić, że takie dni, jak Światowy Dzień Rzucania Palenia, czy też Światowy Dzień bez Papierosa przypadający na 31 maja, skłaniają wszystkich palaczy, by jak najszybciej zdecydować się na zerwanie z nałogiem tytoniowym. Wymaga to jednak od nich przede wszystkim konsekwencji i determinacji w walce z uzależnieniem.

M. Maciejewska