NAGRODA MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO DLA TECHNIKUM MECHATRONICZNEGO W BARTOSZYCACH!

W dniu 7 marca 2011 r. w Muzeum Techniki w Warszawie uroczyście otwarto XVIII Giełdę Polskich Wynalazków Wyróżnionych na Światowych Wystawach w 2010 r.Na Giełdzie tej uhonorowano nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego między innymi Technikum Mechatroniczne z Bartoszyc!.

Na tej dorocznej ogólnopolskiej imprezie prezentowanych jest ponad 200 rozwiązań wyróżnionych m.in. w: Brukseli, Bukareszcie, Cluj, Genewie, Kuala Lumpur, Kuwejcie, Moskwie, Norymberdze, Paryżu, Pittsburgu, Seulu, Sewastopolu, St.Petersburgu, Taipei i Warszawie. Najwięcej jest rozwiązań dotyczących: biotechnologii, nanotechnologii, technik informatycznych, chemii i mikroelektroniki.

Wśród zaproszonych uczestników tej imprezy znaleźli się przedstawiciele Bartoszyc, a ściślej Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

W czasie uroczystego otwarcia Giełdy prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczył statuetki i dyplomy wynalazcom nagrodzonym na międzynarodowych wystawach wynalazków w roku 2010. W czasie wręczania nagród asystowali mu: dr inż. Adam Rylski – prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (a także dyrektor Światowej Organizacji Wynalazczości) oraz Prezes Eurobusiness -Haller  Barbara Haller de Hallenburg.

W ten sposób zostało uhonorowane również bartoszyckie Technikum Mechatroniczne, za pracę uczniów Damiana Łazurkiewcza i Piotra Jędrzejewskiego wykonaną pod kierunkiem mgr. inż. Zbigniewa Murawskiego – „Inteligentny Układ Sortujący”.

Praca ta została wcześniej wyróżniona i nagrodzona na dwu międzynarodowych wystawach: IV International Warsaw Invention Show oraz 59. Brussels Innova.

Nagrodę i dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w imieniu bartoszyckiej szkoły odebrał nauczyciel mechatroniki Zbigniew Murawski.

To ogromna przyjemność i wielki zaszczyt dla przedstawicieli szkoły z Bartoszyc móc brać udział w wydarzeniach tej rangi i to w jednej z głównych ról. I na pewno nie jest to przypadek – uczniowie Technikum Mechatronicznego (które istnieje dopiero 5 lat) zdobyli już 10 tytułów finalistów i 8 laureatów konkursów i olimpiad ogólnopolskich pod patronatem MEN a także kilkanaście tytułów laureatów konkursów wojewódzkich.

Cieszymy się także z tego, że największe sukcesy naszych uczniów przypadły w roku XIV Kongresu Techników Polskich, który objął patronatem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. A jednym z determinantów tego Kongresu jest innowacyjność polskiej gospodarki.

I ważne jest to, aby, choćby drobnymi krokami, tę innowacyjność i konkurencyjność podnosić. Także dzięki wytrwałej pracy uczniów z Bartoszyc.

Zbigniew Murawski