MECHATRONICY FINALISTAMI OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI

Finał ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości  w roku szkolnym 2020/2021 odbył się w Koszalinie w dniach 28-30 maja. Głównym organizatorem tej olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów a sponsorem strategicznym KGHM Polska Miedź. Honorowy patronat objął Urząd Patentowy RP.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i związana jest z tematyką innowacyjności oraz prawem własności przemysłowej. Ma charakter naukowy, techniczny, badawczy, konstruktywny i aktywizuje uczniów do twórczego myślenia.
W finalne olimpiady wzięło udział 28 drużyn (3-osobowych) z całego kraju – laureaci etapów okręgowych. Okręg warmińsko-mazurski  reprezentowała drużyna w składzie: Wiktor Broniek, Dominik Bartnicki i Krzysztof Klimek – uczniowie Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Wszystkich naszych zawodników przygotowywał mgr inż. Zbigniew Murawski.

Finał olimpiady składał się z 3 etapów. Najpierw przeprowadzony został etap pisemny z prawa własności przemysłowej, historii wynalazków, ochrony prawnej wynalazków, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych oraz innowacyjności w przemyśle.

W drugim etapie olimpiady uczniowie mieli do rozwiązania cztery zadania praktyczne z tej tematyki, w tym – rozwiązywanie zagadnień prawnych związanych z ochroną prawną wynalazków, prawem autorskim. Trzeciego dnia olimpiady w Koszalinie odbył się etap ustny.  W międzyczasie, w ramach rekreacji organizator finału – II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego – zapewnił wycieczkę do Kołobrzegu oraz rejs statkiem po Morzu Bałtyckim.

Po raz kolejny udział naszych uczniów w zawodach zakończył się pełnym sukcesem – wszyscy uzyskali tytuł finalisty olimpiady!  Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości honorowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną. A wiąże się to z tym, że nasi finaliści zwolnieni są z egzaminów pisemnych potwierdzających poszczególne kwalifikacje w zawodzie technik mechatronik (uzyskują wyniki 100%) oraz przyjmowani są poza procedurą rekrutacyjną na wyższe uczelnie.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!

Zbigniew Murawski