MECHANIAK WSPARŁ AKCJĘ „KSIĄŻKA DLA RODAKA”

Nasza szkoła wzięła udział w akcji zbiórki książek organizowanej przez Fundację dla Rodaka. Fundacja od 4 lat wspiera Polaków za granicą, różnymi działaniami – Kartka dla Rodaka, Lekcja dla Rodaka, Autorzy dla Rodaka, Poezja dla Rodaka, w tych różnorodnych przedsięwzięciach wzięło udział kilkadziesiąt szkół z całego kraju.
Książki o różnorodnej tematyce np. beletrystykę, leksykony, słowniki, albumy, poradniki, biografie, literaturę dziecięcą i naukową, można było podarować organizatorkom od października do świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie Mechaniaka hojnie obdarzyli słowem pisanym rodaków z Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Serbii, Białorusi, ponieważ tam dotrze księgozbiór, który wyniósł 1000 woluminów!
Część książek zostało już zabranych, czekamy na pozostały ich odbiór, niestety z powodu pandemii może być to problematyczne. Pani Prezes Fundacji Joanna Wilk-Yaridiz prosiła o chwile cierpliwości, dojazdy do kilku krajów są w tej chwili niemożliwe (np. na Białoruś).
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom – p. Lilli Szewczyk, Annie Nowoszyńskiej – Ejlak, szczególnie Bogdanowi Suchodolskiemu za włączenie się do akcji i podzielenie się słowem, które niesie ze sobą otuchę w dalekich zakamarkach kontynentu, piękno języka ojczystego, „kraj lat dziecinnych”, Polskę…
Akcja została zainicjowana w ramach działań Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu.

Danuta Maroska i Sylwia Kapturska