Czy znajomość prawa pracy jest potrzebna?

Uczniowie klasy II TH uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z ekonomii i podstaw prawa, zorganizowanej do IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z zasadami rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy oraz treścią kodeksu pracy. Każda z osób młodych, która wkrótce podejmie swoją pierwszą pracę musi mieć świadomość, że wiedza z zakresu prawa pracy jest niezbędna by dobrze odnaleźć się na rynku.

Chcąc być partnerem dla swojego pracodawcy, młodzież powinna wiedzieć  jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami umów, na podstawie których będą mogli podjąć zarobkowanie, znać swoje prawa i obowiązki. Jednocześnie nie może akceptować tzw. pracy „na czarno” lub pracy bez wynagrodzenia.

Spotkanie z Przewodniczącą Wydziału, Sędzią Jolantą Mazurek odbyło się w jednej z sal sądowych. Na wstępie omówione zostały przepisy ogólne dotyczące stosunku pracy oraz obowiązki pracodawcy i pracownika. Dalsza część spotkania dotyczyła wynagrodzenia za pracę, odpowiedzialności materialnej pracowników, czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy oraz odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Na zakończenie młodzież zadawała wiele pytań.

S.Jarzębowicz-Sudujko