Akcja – segregacja! – Sprzątanie Świata 2018

Uczniowie klasy II Technikum Hotelarskiego 21 września brali udział w tegorocznej Jubileuszowej 25. Akcji Sprzątanie Świata – Polska pod hasłem „Akcja- Segregacja! 2 X Więcej, 2 X Czyściej”, która w Polsce odbyła się w terminie 21-22-23 września. Udział w/w uczniów został wcześniej oficjalnie zgłoszony na stronie Fundacji Nasza Ziemia – pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa UE.

Uczniowie podzieleni na dwie grupy zebrali śmieci z terenu za internatem oraz za warsztatami szkolnymi. W zebranych odpadach dominowały głównie szklane butelki choć nie brakowało też odpadów z tworzyw sztucznych, w tym wszechobecnych woreczków foliowych. W sumie uzbierano 11 worków odpadów z tak niewielkiego obszaru i w krótkim czasie (byłoby więcej, ale worków nam zabrakło). Ten fakt pozwala postawić tezę, że nadal bardzo małe jest poszanowanie środowiska, które nas otacza, w którym żyjemy i od którego stanu zależy nasze prawidłowe funkcjonowanie. Pozostaje mieć nadzieję, że ta sytuacja się poprawi i już w niedługim czasie takie akcje nie będą potrzebne.

M. Maciejewska