AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE – 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Już po raz trzeci nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.
              19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943. Ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) był Marek Edelman. To on, co roku 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci
Na lekcjach historii i nie tylko, uczniowie obejrzeli film “Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Lilla Szewczyk