Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy! – Sprzątanie Świata – Polska 2019

Uczniowie klasy I Technikum Hotelarskiego i II Technikum Pojazdów Samochodowych 26 września wzięli udział w tegorocznej 26 Akcji Sprzątanie Świata – Polska pod hasłem „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy!”
W tym roku Fundacja Nasza Ziemia – pomysłodawca przedsięwzięcia – zawraca uwagę na konieczność zmiany naszych indywidualnych nawyków związanych z gospodarką odpadami.
Powinniśmy nauczyć się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać, ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste. Ważna jest też zmiana polityki instytucji i firm na proekologiczną np. poprzez rezygnację z jednorazowych opakowań plastikowych. Jako społeczeństwo powinniśmy bardziej interesować się problemami środowiskowymi naszej planety, sytuacją w Polsce, nie bać się zadawać trudnych pytań.
Sprzątaniem objęliśmy teren od torów kolejowych w okolicach dworca PKP w Bartoszycach i przemieszczaliśmy się w kierunku mostu kolejowego i przylegających poniżej ogródków działkowych i ruin dawnej poniemieckiej elektrowni wiatrowej – tam było najwięcej śmieci, szczególnie szklanych butelek, ale też znajdowaliśmy odpady papierowe oraz z tworzyw sztucznych.
Pozostaje mieć nadzieję, że ta sytuacja się poprawi, gdyż odporność Ziemi na jej degradację spada w zastraszającym tempie, co pokazują ostatnie zmiany klimatyczne.
Akcja była przeprowadzona we współpracy i ze wsparciem w postaci worków i rękawic Urzędu Miasta w Bartoszycach.

M. Maciejewska, W. Czapla, J. Kimsza, J. Gulbicki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.