Olimpijczycy z Mechaniaka

Pięknym sukcesem zakończył się udział uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości (OITiW). Olimpiada ta finansowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a jej organizatorem jest Polski Związek Stowarzyszeń  Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Urząd Patentowy RP.

Olimpiada przeprowadzana jest w 2 blokach: Blok A – Innowacje Techniczne oraz Blok B – Wynalazczość. Gala finałowa Bloku A odbyła się w Warszawie w dn. 9 czerwca. Dwaj uczniowie bartoszyckiego „Mechaniaka”: Jacek Prokopczuk i Artur Lipski zdobyli tytuły Laureatów tej Olimpiady! Zajęli oni III miejsce w kategorii „Pomysł Techniczny”!

Natomiast finał Bloku B trwał 3 dni i odbywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim (uczniowie rozwiązywali testy, analizowali praktyczne problemy prawne z zakresu prawa własnosci przemysłowej, opisywali i zgłaszali wynalazki itp.). Dwaj nasi uczniowie z Technikum Mechatronicznego: Damian Madejski i Damian Wolszczak zdobyli tytuły Finalistów Olimpiady! Natomiast Piotr Basiak musi zadowolić się tytułem Laureata Okręgowego Olimpiady.

Blok B zawsze organizowany jest w innej części kraju i połączony jest z programem naukowo-turystycznym i rekreacyjnym. Tym razem organizator (III LO w Ostrowcu Świętokrzyskim) zaproponował zwiedzanie Huty Celsa Ostrowiec, Żywego Muzeum Porcelany, a także podziemne trasy Krzemionek Opatowskich oraz turystyczne szlaki Bałtowa.

Na podsumowaniach obu bloków Olimpiady obecni byli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sejmu i Senatu RP, Urzędu Patentowego RP, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Ponieważ OITiW jest olimpiadą najwyższej rangi, jej laureaci i finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwolnieni są z etapu pisemnego egzaminu zawodowego (z wynikiem 100%), a także przyjmowani są poza procedurą rekrutacyjną na wyższe uczelnie techniczne.

Na zakończenie Olimpiady bardzo cennym wyróżnieniem o nazwie „Przyjaciel Młodzieży” uhonorowany został Zbigniew Murawski – wieloletni opiekun olimpijczyków z Bartoszyc.

Wyróżnienie to przyznane zostało przez Prezydium Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, a wręczała je przedstawicielka młodzieży – Katarzyna Chrapko – nastoletnia nadzieja polskiej nauki.

Teraz już tylko egzaminy zawodowe, potem wakacje, a potem czas, w którym znów będziemy mogli pracować na kolejne sukcesy.

Zbigniew Murawski