75 LAT UNICEF

Rok 2021 był dla nas bardzo ważny, ponieważ w tym roku obchodziliśmy  75 rocznicę powstania UNICEF.

UNICEF powstał 11 grudnia 1946 roku. To polski naukowiec i dyplomata, dr Ludwik Rajchman był pomysłodawcą i założycielem organizacji. Kontynuując dzieło Rajchmana polscy Darczyńcy chętnie wspierają UNICEF. W ciągu ostatnich lat przekazali kilkadziesiąt milionów złotych na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF.

UNICEF w Polsce był obecny od początku istnienia, natomiast stałe biuro rozpoczęło działalność na początku lat 60. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w trudnych dla naszego kraju latach, UNICEF  wówczas pod nazwą UNRRA , niósł pomoc dzieciom w Polsce. Przez 40 lat UNICEF finansował programy pomocowe, kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia, sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci. Podczas stanu wojennego Komitety Narodowe z Europy Zachodniej przekazywały polskim dzieciom lekarstwa, odzież i odżywki.

UNICEF skupia obecnie swoją działalność w Polsce na promowaniu i ochronie praw dziecka oraz zbieraniu funduszy na rzecz pomocy dzieciom w najbardziej potrzebujących regionach świata.

Aby przybliżyć historię i zakres działalności UNICEF 14 grudnia  w auli szkolnej odbyło  się spotkanie, w trakcie którego uczniowie zadecydowali o wyborze kolejnej akcji charytatywnej.  Zdecydowana większość wybrała akcję „Pomoc dla Nigru”. Będziemy zbierać fundusze na zakup żywności, aby pomóc niedożywionym dzieciom.  Więcej informacji  można znaleźć na stronie : https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-nigru

Celem spotkania było:
 – zapoznanie z historią organizacji i aktualnymi akcjami pomocowymi,
 – wyjaśnienie przyczyn politycznych, ekonomicznych i przyrodniczych kryzysów humanitarnych,
 – przybliżenie idei wspierania działań charytatywnych przez Ambasadorów Dobrej Woli – osobistości świata kultury i sportu.

Spotkanie poprowadziły uczennice z  klasy 4 TH : Wiktoria Antosik, Oliwia Bałdyga i Gabriela Izdychowicz.

Szkolny Klub UNICEF

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.