160 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Aleksander Sochaczewski “Pożegnanie z Europą” – obraz przedstawiający zesłańców na Sybir po Powstaniu Styczniowym

Już za 3 dni będziemy obchodzić 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło w Królestwie Polskim.  Uczniowie klas III: TMT, TI, TPS, TH oraz 1 TI pod opieką p. Lilli Szewczyk, Aliny Mikołajczyk, Izabeli Segiedy i Arona Mikołajczyka mieli okazję wziąć udział w interesujących zajęciach.
    Przygotowany wykład przez p. Lillę Szewczyk przeniósł uczestników spotkania do czasów powstania. Obrazy słynnych malarzy polskich pokazały realia tamtych czasów. Przygotowane przez p. Izabelę Segiedę fragmenty pochodzące z różnych utworów literackich pozwoliły zrozumieć co czuli i myśleli bohaterowie tamtych czasów. Przywołany fragment filmu pt. „Noce i dnie” wywołał dreszcz emocji.  Uczniowie mieli możliwość sięgnąć do zasobów bibliotecznych.  Została przygotowana wystawa tematyczna przez p. Iwonę Pieniak. Towarzyszyły również prace plastyczne przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Aliny Mikołajczyk. Całość spotkania  dokumentował p. Aron Mikołajczyk.
  Na lekcjach historii zostały przygotowane plakaty o powstaniu styczniowym przez uczniów klasy 3 TI pod kierunkiem p. Izabeli Segiedy. Oprócz zajęć w bibliotece szkolnej odbędzie się  w ramach obchodów 160 rocznicy – turniej strzelecki, przygotowany przez p. Janusza Stolarkiewicza i Romana Godlewskiego.
Wielkie nadzieje, emocje  czy zaangażowanie zostały zatrzymane i uwiecznione przez poetów, pisarzy, malarzy oraz reżyserów. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo wsparcie i pomoc.

Alina Mikołajczyk, Izabela Segieda i Lilla Szewczyk