Marcowa akcja krwiodawstwa w „Mechaniaku”

 Zorganizowana w czwartek 5.03.2020r. w ZSP nr 1 akcja krwiodawstwa, była dedykowana wszystkim kobietom z okazji ich marcowego święta. Oczywiście mile wdzianie były wszystkie osoby chcące podzielić się bezcennym i niezastąpionym lekiem – swoją krwią. W akcji wzięło udział łącznie 21 osób. Krew oddawali uczniowie i nauczyciele. 4 osoby zostały zdyskwalifikowane z różnych przyczyn, a 6 osób oddało krew po raz pierwszy – choć niektóre z nich bardzo się bały, ostatecznie przezwyciężyły strach przed igłą.
Podsumowując frekwencja była niższa niż podczas wcześniejszych akcji, w głównej mierze za przyczyną trwającego sezonu przeziębieniowo – grypowego.
Należy wspomnieć, że dotychczas nie wynaleziono leku zastępującego krew. Może być ona pozyskana tylko od żywego człowieka, a przecież jak widać nie każdy z nas może ją oddać.
Bardzo ważna jest więc edukacja na temat roli honorowego dawstwa krwi w ratowaniu ludzkiego życia. Najprostsze kryteria kwalifikacyjne to dobry stan zdrowa, waga min. 50 kg, wiek od 18 do 65 lat. Jednorazowo oddajemy 450 ml krwi.
Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękuję, ich postawa jest szlachetna i godna naśladowania!
Za wsparcie i pomoc przy organizacji dziękuję również właścicielkom Piekarni w Krawczykach!

M.Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.