Dzień Ekologii w naszej szkole

Dzień Ekologii w naszej szkole był zorganizowany 19 kwietnia 2018r. i rozpoczął się podpisaniem porozumienia o współpracy z Nadleśnictwem Bartoszyce. Porozumienie podpisali Dyrektor Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków pani Monika Bogdanowicz i Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce pan Zygmunt Pampuch. Współpraca między obiema instytucjami rozpoczęła się już wcześniej, ale teraz została oficjalnie przypieczętowana. Obie strony zgodziły się na współdziałanie w zakresie prowadzania wykładów i zajęć terenowych z zakresu ekologii ochrony środowiska, współorganizacji konkursów ekologicznych i in.

Następnie zostały rozstrzygnięte konkursy ekologiczne ostatnio organizowane w szkole, takie jak II edycja Szkolnego Konkursu Ekologicznego, która w tym roku odbywała się po hasłem „Woda – podstawa życia” oraz Konkurs „Ekocoś z niczego” – na przedmiot użytkowy z surowców wtórnych.

Tegoroczny Konkurs Ekologiczny „Woda – podstawa życia” patronatem honorowym objęli Starosta Powiatu Bartoszyckiego pan Wojciech Prokocki i Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce pan Zygmunt Pampuch. W konkurencji drużynowej tego konkursu, polegającej na rozwiązywaniu różnorodnych zadań dotyczących zasobów wodnych Ziemi, zwyciężyli uczniowie klasy I Technikum Mechatronicznego: Mateusz Babicz, Dawid Pażuś i Paweł Skarul. Natomiast w konkurencji indywidualnej, na najciekawszą prezentację multimedialną, wygrał Damian Aleksandrzak z klasy I Technikum Informatycznego, który następnie przedstawił swoją pracę pt. „Tsunami – niszczycielska fala” uczestnikom spotkania.

W Konkursie „Ekocoś z niczego” komisja oceniająca przyznała I miejsce pracy wykonanej przez uczniów klasy IV Technikum Informatycznego, którzy wykonali pufę z opony i starych tekstyliów. Jury, któremu przewodniczył pan Tomasz Majewski – prezes Zakładu Gospodarki Odpadami w Bartoszycach wybierając zwycięskie prace brało pod uwagę: wkład pracy w wykonanie danego przedmiotu oraz rodzaj i trudność utylizacji użytych materiałów. Fundatorami nagród w w/w konkursach były Starostwo Powiatowe w Bartoszycach, Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach i Nadleśnictwo Bartoszyce.

Podsumowując i uczestnicy, i zaproszeni goście byli zdania, ze warto kontynuować tego typu działania, bo dzięki wzmacnianiu świadomości ekologicznej społeczeństwa i poszerzaniu wiedzy na temat funkcjonowania naszej planety wszyscy będziemy mogli żyć w czystym i zdrowym środowisku i jeszcze przez długi czas korzystać z jego zasobów.

Zobacz więcej zdjęć z konkursu