75. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM AKCJA ŻONKILE 2018 – “ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
19 kwietnia 2018 r. na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą są rozdawane papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Ambasadorami akcji są w tym roku m.in. Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK) i Dawid Ogrodnik.
Uczniowie klasy pierwszej Technikum Hotelarskiego wraz z panią Lillą Szewczyk przygotowali papierowe żonkile, które następnie zostały rozdane uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
Wcześniej uczniowie na lekcjach historii obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei”, który został przygotowany przez Edukacyjne Centrum Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym roku patronat nad akcją Żonkile 2018 – “ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”objęli:Patronat Narodowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Patronat honorowy – Minister Edukacji Narodowej

Lilla Szewczyk i Maria Grzyb

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.