19 Listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

19 listopada 2015 r. na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia.
Od 1991r. tego dnia do rzucenia palenia namawia się także Polaków z uwagi, iż palenie tytoniu stanowi od lat poważny problem społeczny w Polsce.
Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia. Jednak to, czy osoba paląca zdecyduje się zerwać z nałogiem, zależy przede wszystkim od niej samej.
W naszej szkole palacze stanowią także dosyć duży odsetek społeczności szkolnej.
Sięgając po papierosa jako młode, zdrowe osoby nie myślą o tym, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych –wszystkie rodzaje (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu!
Chcąc zwrócić uwagę na ten palący problem, oraz podkreślić znaczenie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu Szkolne Koło PCK ogłosiło wśród uczniów klas pierwszych konkurs na ulotkę antynikotynową. Wpłynęło 12 prac, z czego jury w składzie: p. Monika Bogdanowicz-dyrektor szkoły, p. Mariola Maciejewska, p. Elżbieta Klimus, p. Alina Mikołajczyk oraz Patrycja Trofimow i Martyna Brudzeńska-uczennice należące do Zarządu SK PCK wyłoniło 5 najlepszych:

I miejsce: Alicja Jóźwicka, Kinga Skorupska – klasa I TH

I miejsce_1 I miejsce_2

II miejsce: Urszula Ołdak – I TI

II miejsce_1 II miejsce_2

III miejsce: Dominik Grzywnowicz, Filip Lisowski – klasa I TMt

III miejsce_1 III miejsce_2

Wyróżnienie: Jakub Kosek, Przemysław Iwanowicz – klasa I TMt

wyróżnienie_1_1 wyróżnienie_1_2

Wyróżnienie:Szymon Zakrzewski, Patryk Ziółkowski – klasa I TPS

wyróżnienie_2_1 wyróżnienie_2_2

Podkreślając na zakończenie, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia, Zarząd i opiekunowie SK PCK również zachęcają do RZUCENIA PALENIA właśnie…