„Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży”

W związku z rosnącą, w województwie warmińsko – mazurskim i powiecie bartoszyckim, liczbą zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (groźne choroby przenoszone przez kleszcze) opracowano program „Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży”.

Program adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych woj. warmińsko-mazurskiego i został przekazany przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział w Białymstoku.

Maksimum aktywności kleszczy w Europie Środkowej jest największa w maju/czerwcu i później we wrześniu/październiku, stąd kwietniowe zajęcia w naszej szkole .
Programem zostały objęte klasy pierwsze wszystkich typów szkół, a zajęcia w dniu 07.04, prowadziły Mariola Maciejewska – nauczyciel biologii i Grażyna Komorkiewicz – pielęgniarka szkolna. Natomiast 08.04.2011r. uczniowie z klas I TPS, I TH, I TI, III b LP uczestniczyli w  spotkaniu z p. Katarzyną Kowalik -pracownikiem Sanepidu, która omówiła  zagrożenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi informacjami dotyczącymi biologii i środowiska życia kleszczy, objawami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu i przede wszystkim z metodami zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze, rolą szczepień ochronnych przeciw KZM.

Miejmy nadzieję, że po tych zajęciach młodzież będzie potrafiła zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza lub odpowiednio zachować się, jeśli stwierdzi ukąszenie!!!

>>>Obejrzyj galerię zdjęć<<<

M. Maciejewska