Na przejściu granicznym w Bezledach.

We wtorek 17 maja drogowe przejście graniczne w Bezledach odwiedziła grupa uczniów z technikum obsługi turystycznej.

Podczas pobytu na przejściu granicznym młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką pracy Służby Celnej.

Spotkanie poprowadziła podkom. Mirosława Król. Tematyka spotkania była obszerna, dotyczyła m.in. przewozu gatunków chronionych, transgranicznego przemieszczania dóbr kultury i zabytków, towarów akcyzowych oraz podrabianych produktów markowych. Po części teoretycznej uczniowie zapoznali się z infrastrukturą przejścia i technologią odpraw na kierunku przywozowym i wywozowym w ruchu osobowym i towarowym. Zainteresowanie wzbudził budynek kontroli szczegółowej oraz urządzenie do prześwietlania samochodów ciężarowych RTG.

Wizyta na przejściu jest częścią współpracy z Izbą Celną w Olsztynie. Dzięki uprzejmości Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie mł. inspektora Dariusza Postka w Naszej szkole gościliśmy rzecznika Izby Celnej podinspektora celnego Ryszarda Chudy oraz przewodnika psa służbowego.

Serdecznie dziękujemy kierownikowi Oddziału Celnego w Bezledach nadkom. Robertowi Kraus oraz nadkom. Edycie Sawickiej za możliwość pobytu w oddziale celnym.

S. Jarzębowicz-Sudujko

101_0560 101_0554 101_0555 101_0556 101_0557 101_0558 101_0561 101_0562