„Mechaniak” zwycięzcą finału okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

W dniu 6 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków odbył się finał okręgowy ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (Blok B – Wynalazczość). Głównym organizatorem tej olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, a honorowymi patronami są: Ministerstwo Gospodarki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Prezes Urzędu Patentowego RP.

Uczestnicy finału okręgowego reprezentowali Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy AK w Olsztynie, Zespół Szkół Licealnych w Morągu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Uczestnicy otrzymali 30 pytań testowych (z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków) oraz 3 zadania praktyczne, polegające na sporządzeniu opisu projektu wynalazczego i wykazaniu praktycznych umiejętności stosowania prawa własności przemysłowej.

Prace uczniów sprawdzał i oceniał Tadeusz Wilczarski – dyrektor Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Gdańsku, wiceprezydent Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie, członek Krajowej Rady NOT oraz Pomorskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT, rzecznik patentowy prowadzący Kancelarię Patentową.

Trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie II i III klasy technikum mechatronicznego w ZSP Nr 1 w Bartoszycach: Jacek Prokopczuk, Krystian Skrzypa i Damian Madejski. Oni też będą reprezentowali okręg warmińsko-mazurski w finale ogólnopolskim, który w tym roku odbędzie się w Koszalinie. Jest tam o co walczyć – finaliści i laureaci eliminacji centralnych zwolnieni są z części pisemnej egzaminu zawodowego (otrzymują wynik 100%) oraz przyjmowani są na kierunki techniczne wyższych uczelni poza procedurą rekrutacyjną.

W części pozakonkursowej uczniowie klasy I technikum mechatronicznego (Paweł Bohdanowicz, Radosław Oramus, Sebastian Strzałecki) zaprezentowali swoją pracę praktyczną: kulę łokciową z modułem elektronicznym. Praca ta też została przekazana do eliminacji okręgowych olimpiady (Blok A – Innowacje Techniczne), a wcześniej zajęła drugie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Prac i Projektów Praktycznych, którego współorganizatorami są: Oddział Olsztyński Naczelnej Organizacji Technicznej, olsztyńskie Kuratorium Oświaty oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Opiekunem wszystkich olimpijczyków jest mgr inż. Zbigniew Murawski.

Na zakończenie uczestnicy finału okręgowego skorzystali z części rekreacyjnej – przejażdżki gokartami na torze obok „Orlika”.

Pięknie rozwija się bartoszycka młodzież… Życzymy sukcesów w finałach ogólnopolskich!

Zbigniew Murawski

DSC06922 DSC06929 DSC06930 DSC06936 DSC06939 DSC06959 DSC06963 DSC06972 DSC06977 DSC06985 DSC06997 DSC07007 DSC07009