SUKCES W KONKURSIE „BRUSSELS EUREKA”

Na tegorocznych, 59 Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik “BRUSSELS INNOVA 2010”, które odbyły się w  dniach 18-20 listopada odbyły się na terenach wystawienniczych Heysel Expo w Brukseli Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów po raz 21 zaprezentowało 54 rozwiązania polskich naukowców i wynalazców. Po raz pierwszy na Targach w konkursie pokazano rozwiązanie laureatów III edycji Konkursu Młody Innowator, zatytułowane „Inteligentny układ sortujący”, którego autorami są Damian Łazurkiewicz i Piotr Jędrzejewski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach; praca wykonana pod kierunkiem mgr. inż. Zbigniewa Murawskiego.

Praca ta została wykonana w trakcie realizacji projektu „Mechatronika – zawód przyszłości” prowadzonego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Koordynatorem tego projektu jest mgr Małgorzata Kozieł.

Prezentowane na Targach wynalazki zostały zgłoszone do międzynarodowego konkursu „BRUSSELS EUREKA”.  Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka i inne.

W ocenie prezentowanych rozwiązań jury bierze pod uwagę m.in. poziom nowatorstwa, nowoczesności i technologii,  zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży.

W konkursie tym praca uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach „Inteligentny układ sortujący” (Intelligent Sorting System) została nagrodzona brązowym medalem.

Sukces naszych uczniów jest tym większy,  że na Targach w Brukseli swoje projekty prezentują głównie uczelnie i instytuty badawcze z całego świata, a udział przedstawicieli szkół średnich jest rzadkością. W tym roku nasza szkoła była jedną z dwóch szkół średnich z Polski startujących w tej prestiżowej imprezie.

Zbigniew Murawski