AKADEMIA UPAMIĘTNIAJĄCA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jak co roku w naszej szkole, aby uczcić i upamiętnić tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Narodowe Święto Niepodległości, tj. 11 listopada.

Akademia rozpoczęła się krótkim wstępem przypominającym orędzie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, dotyczącego kotylionów. Barwy biało – czerwone to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale także powód do dumy. Uczennice z kl. II TH rozdały uczniom symbole radosnych obchodów Dnia Niepodległości.

Akademia miała charakter montażu słowno – muzycznego, w tle Partycja Trofimow z kl. II TH czuwała nad prezentacją multimedialną, w której użyto reprodukcji obrazów, np. Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera czy Jana Matejki. Apel prowadzili Aleksandra Bachanowicz z kl. II TH i Tymoteusz Rudszewski z kl. II c ZSZ.

Uczniowie recytowali liryki najwybitniejszych tworców literatury polskiej, takich jak: Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Marii Konopnickiej czy Jana Lechonia. Przepiękny, anielski głos zza kotary, który rozbrzmiewał w „Rocie” należał do Martyny Brudzeńskiej z kl. II TH. Udział w akademii wzięli: z kl. II TH Izabela Waluk, Patrycja oraz Aleksandra i Martyna, z kl. II TPS Krzysztof Gudz, z kl. II c ZSZ Daniel Dudziak i Tymoteusz, z kl. III TH Olga Purłan, Paulina Walicka i Monika Łukasik.

Nastrojową i wykonaną we współczesnych aranżacjach muzykę przygotowała pani Lilla Szewczyk. Takiego podkładu muzycznego jeszcze nie było, „Pierwsza Brygada” czy „Polonez A –dur opus 40” Fryderyka Chopina to prawdziwe perełki. Sam pomysł na scenariusz i prezentację multimedialną to również zasługa pani Szewczyk.

Dekoracje jakże finezyjne i wymowne, przygotowała pani Alina Mikołajczyk, która jak zawsze upiększa wszelakie akademie i apele organizowane w szkole.

Na koniec uroczystości głos zabrała pani Dyrektor Monika Bogdanowicz, która pochwaliła uczniów występujących oraz zaprosiła do wzięcia udziału w obchodach 11 listopada na Placu Konstytucji 3 Maja we wtorek o godz. 18.00. Trzeba podkreślić fakt, że dawno nie pamiętamy, by tylu uczniów śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko wraca na swoje właściwe miejsce?

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie akademii. To bardzo budujące, że można na Was liczyć. Dziękujemy Bartłomiejowi Kucharskiemu z kl. II TMT i Korneliuszowi Kaliczyńskiemu z kl. II TPS za obsługę sprzętu nagłośnieniowego. Dziękujemy również pani Marioli Maciejewskiej za użyczenie sprzętu audiowizualnego.

Lilla Szewczyk, Alina Mikołajczyk i Sylwia Kapturska