Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

22.10.2014r.w naszej szkole miały miejsce uroczystości związane ze Światowym Dniem Donacji i Transplantacji. Inicjatorem tych obchodów właśnie w ZSP nr 1 było Bartoszyckie Stowarzyszenie na Rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów „Rubin”.

Uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez młodzież i nauczycieli z naszej szkoły, dotyczący problematyki przeszczepiania narządów. Przedstawione zostały im też cele i działania prowadzonej w 2012r. kampanii „Drugie życie” oraz dotychczasowe osiągnięcia stowarzyszenia „Rubin”.

Jednocześnie w bibliotece szkolnej odbywała się rejestracja kandydatów na niespokrewnionych dawców szpiku kostnego prowadzona przez Białostockie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tego dnia zarejestrowano 63 potencjalnych dawców szpiku, w tym 37 osób z naszej szkoły.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji ma promować świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi, która w dalszym ciągu jest potrzebna podczas wielu zabiegów operacyjnych. Warto przy tym wspomnieć, że w Polsce co roku na białaczkę zapada 10 tys. osób, z roku na rok rośnie też liczba wskazań do transplantacji, a problemem jest niedostateczna liczba osób, od których narządy mogą zostać pobrane. W związku z tym należy podejmować działania informacyjne dotyczące w/w zagadnień, ponieważ nikt nigdy nie wie, w jakiej sytuacji zdrowotnej może się znaleźć sam, bądź jego najbliżsi.

M. Maciejewska