Kinga Rzepecka i Konrad Piotrowicz finalistami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

W dniach 30.05.-01.06 2014 r. W Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni odbył się finał Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (Blok B – Wynalazczość). Jest to jedna z 9 olimpiad tematycznych, które uzyskały dofinansowanie z MEN.  Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Olimpiada ta organizowana jest corocznie w innej szkole w kraju – wybierane są szkoły, które mają największe osiągnięcia w olimpiadach, których głównym organizatorem jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. W związku z tym uczniowie mogą nie tylko rozwiązywać zadania, ale też poznają najciekawsze zakątki związane z obszarem w pobliżu siedziby organizatora aktualnego finału (2 lata temu – finał ogólnopolski olimpiady odbył się w naszej szkole i uczestnicy odwiedzili Świętą Lipkę oraz Wilczy Szaniec w Gierłoży). Tym razem atrakcjami dla uczestników były: Muzeum Dzieci Wrzesińskich, Gród Piastowski w Grzybowie, Katedra w Gnieźnie oraz wieczorek rekreacyjno-integracyjno-konsumpcyjny w gospodarstwie agroturystycznym. W międzyczasie odbywały się sprawdziany wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów. W etapie ogólnopolskim startowało 30 zespołów – po trzech laureatów etapów okręgowych. Warunkiem zdobycia tytułu Finalisty Olimpiady było zdobycie ponad połowy punktów z pierwszej części konkursu oraz (dodatkowo) miejsce w pierwszej pięćdziesiątce. Sukces ten osiągnęli: Kinga Rzepecka i Konrad Piotrowicz z klasy III technikum mechatronicznego. Dzięki temu zwolnieni są oni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego z wynikiem 100% oraz z procedury rekrutacyjnej na kierunki techniczne wyższych uczelni. Trzeci nasz reprezentant – Paweł Maślany z klasy IV technikum mechatronicznego zdobył o 1 punkt za mało. Szkoda. Wszystkim reprezentantom naszej szkoły serdecznie gratulujemy! W klasyfikacji drużynowej wyprzedziliśmy aż 16 okręgów (Bielsko-Bialski, Koniński, Gdański, Bialsko-Podlaski, Chełmski, Łódzki, Sieradzki, Poznański, Mazowiecki, Kujawsko-Pomorski, Podlaski, Szczeciński, Warmiński, Białostocki).

Zbigniew Murawski