Sukces młodych mechatroników z Bartoszyc na międzynarodowej wystawie wynalazków

W dniach 16-19 X na Politechnice Warszawskiej odbywała się wystawa wynalazków – VI International Warsaw Inwention Show (IWIS 2012) zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym RP.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Na wystawie tej prezentowano 280 innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin techniki (i nie tylko) z 8 państw.

Wśród nich była również praca laureatów ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator” z Technikum Mechatronicznego z Bartoszyc, która była prezentowana na stoisku Naczelnej Organizacji Technicznej. Projekt „Mechatroniczny Trenażer Układów Sterowania Programowalnego” wykonali Adam Dub i Michał Karpiński pod kierunkiem mgr. inż. Zbigniewa Murawskiego. Udział naszego projektu w Wystawie zakończył się dużym sukcesem – został on wyróżniony srebrnym medalem. Dodatkowo Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów postanowiło promować pracę mechatroników z bartoszyckiej szkoły i będzie ona zaprezentowana na VIII Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Seulu, 29 listopada – 2 grudnia 2012 r.

Na tegorocznej wystawie obecni byli uczniowie Technikum Mechatronicznego: z klasy IV Paweł Jastalski i Marcin Kopeć oraz uczennica z klasy II – Kinga Rzepecka. Oprócz zwiedzania wystawy nasi uczniowie wysłuchali wykładów prof. Stanisława Sołtysińskiego „Znaczenie własności przemysłowej w gospodarce opartej na wiedzy” oraz prof. Aurelii Nowickiej „Ochrona rozwiązań technicznych – aktualne zagadnienia prawa patentowego”.

To nowe doświadczenie, zetknięcie z najnowszymi trendami w świecie techniki, wynalazczości to jedno z wielu ziaren, które zasiane w twórczych umysłach młodzieży zawsze wspaniale owocują w przyszłości.

Zbigniew Murawski