Lekcja historii w terenie -Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) „Mauerwald”

Kwatera dowództwa niemieckich wojsk lądowych to kompleks ponad 30 bunkrów i schronów nieopodal wsi Mamerki koło Węgorzewa. Niemcy budowali go od 1940 roku z myślą o wojnie z ZSRR. Ze względów logistycznych obiekty powstały zaledwie 30 km od Wilczego Szańca, czyli kwatery głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży. W przeciwieństwie jednak do tych drugich, konstrukcje bunkrów w Mamerkach nie zostały wysadzone w powietrze przez wycofujących się Niemców i zachowały się w całości. Oprócz nich do dziś ocalały także ruiny dworca kolejowego, poczta, stacja transformatorowa i kotłownia. Jest tu też więcej atrakcji niż w Gierłoży. Mimo to Mamerki zawsze pozostawały w cieniu sąsiednich bunkrów Hitlera. 
         A niepotrzebnie wizyta w Mamerkach to żywa lekcja historii, w której uczestniczyli uczniowie klas 3 TMT/TPS wraz z opiekunami p. Danutą Maroską, Sylwią Kapturską i Zbigniewem Kowalczykiem. Mogliśmy poczuć się prawdziwymi wilkami morskimi w replice niemieckiej łodzi podwodnej U – Boot. Najodważniejsi weszli na mierzącą 38 metrów wieżę widokową, skąd rozciąga się piękna panorama na Jezioro Mamry.
Pan przewodnik zaprowadził nas do kopii Bursztynowej Komnaty, obiekt poszukiwań wielu badaczy na świecie. Dowiedzieliśmy się, że właściciel obiektu 2 lata temu wynajął specjalną ekipę, która na terenie bunkrów poszukiwała bezcennego artefaktu. Niestety miejsce ukrycia jest nadal nieznane.
Pełni wiedzy o kompleksie Mauerwald, o II wojnie światowej, o zawiłych zakamarkach historii Polski i naszych sąsiadów; w drodze powrotnej zagościliśmy w Leśniewie. Widzieliśmy pozostałości po śluzie kanału, którą Niemcy chcieli połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem.
Była to historyczna, wychowawcza, upalna środa, tuż przed wakacjami…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.