Genetyczny bliźniak pilnie poszukiwany!

22 marca 2019r. w naszej szkole odbyła się rejestracja osób na potencjalnych niespokrewnionych dawców komórek macierzystych. Zarejestrowało się 29 osób, w tym 25 uczniów.
Akcja została zorganizowana we współpracy z Bartoszyckim Stowarzyszeniem na rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów „Rubin”. Dawców kwalifikował zespół medyczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Tego dnia i tydzień wcześniej uczniowie pełnoletni uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych, które przybliżyły procedury związane z dawstwem komórek macierzystych z krwi obwodowej i ze szpiku kostnego. Obecnie w ok. 90% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej dawcy, a czynność przypomina honorowe oddawanie krwi, tyle, że trwa dłużej.
Zarejestrować się mogą osoby w wieku 18-50 lat, o dobrym stanie zdrowia. Im więcej osób w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku, tym więcej osób chorych na nowotwory krwi może otrzymać pomoc i wyzdrowieć. Najczęściej osobami oczekującymi na przeszczep szpiku są chorzy na białaczkę.
Każdej osobie, która odda krwiotwórcze komórki macierzyste dając szansę na życie choremu, przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.
Każdemu „Dawcy Przeszczepu” przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Ze świadczeń można korzystać na podstawie legitymacji wydawanej przez klinikę pobrania, w której ma miejsce pobranie komórek macierzystych. Natomiast każdemu „Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu” przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek (do wysokości limitu określonego w art. 38 ust. 1 ustawy).

Wybrane informacje zaczerpnięto ze strony https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

M. Maciejewska