13. rocznica nadania imienia Kresowiaków naszej szkole

W ZSP nr 1, 4 marca miało miejsce słuchowisko z okazji 13 rocznicy nadania imienia Kresowiaków naszej szkole.Na to wydarzenie została zaproszona Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas pierwszych.Była to dla nich wyjątkowa okazja do zapoznania się z historią szkoły i zdobycia informacji o jej patronie. W trakcie słuchowiska mającego charakter swoistej lekcji historii przedstawiono zebranym pochodzenie i znaczenie terminu kresy, wizerunek Kresowiaków w polskiej świadomości narodowej,różnorodność kulturową, obraz Kresów w czasie II wojny światowej i po niej.Historię Kresów uzupełniały nazwiska największych polskich pisarzy i uczonych urodzonych właśnie na terenach kresowych: Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Eliza Orzeszkowa, Jan Brzechwa, Maria Rodziewiczówna , Melchior Wańkowicz, Henryk Sienkiewicz i wiele innych nietuzinkowych talentów i postaci.Uczniowie klasy 1TMT -Kacper Habiński, Tomasz Olszanicki i Bogdan Sikora wystąpili z recytacją wierszy Kresowiak  i Serce Kresowiaka, a Kewin Boruszewski z 4TH i Katarzyna Dedo z 2TPS odśpiewali Dumkę na dwa serca.
Słuchowisko poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.Wszystkim zaangażowanym w przebieg tego szkolnego święta serdecznie dziękujemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.