Badasz – wygrywasz!

Z racji tego, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi, na całym świecie organizowane są spotkania i akcje profilaktyczne dotyczące tej ciężkiej choroby nowotworowej. Również w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne o wspomnianej tematyce. Przyczyny, skutki, wykrywanie oraz leczenie nowotworów piersi omówiła pani Małgorzata Jadczak ze Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Natomiast uczniowie z klasy opiekuńczo-medycznej z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim pokazali na odpowiednich fantomach metodę samobadania piersi. Ważne, aby samu kontrolować swoje ciało, ponieważ im wcześniej wykryta zmiana, czy to guzek piersi, czy niepokojąca zmiana skórna, tym większe możliwości na wyleczenie.

W spotkaniu wzięły udział klasy I, II i III Technikum Hotelarskiego. Część młodzieży po krótkim namyśle zdecydowała się podjąć próbę wykrycia guzów nowotworowych w fantomach. Pamiętajmy, że każdy guzek trzeba zbadać, może być zupełnie niegroźny, ale o tym zdecydują odpowiednie badania i konsultacja medyczna.

Międzynarodowym symbolem używanym przez poszczególnych ludzi, firmy i organizacje, oznaczającym walkę z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Mariola Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.