“Będę odpowiedzialnym kierowcą”

Dnia 10.10.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach w ramach realizacji programu edukacyjno-profilaktycznego pt. “Będę odpowiedzialnym kierowcą”. To wspólne przedsięwzięcie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego-Regionalne Centrum BRD w Olsztynie oraz Komendy Wojewódzkiej  Policji w Olsztynie zostało objęte honorowym patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Podczas spotkania młodzież w wieku 17-19 lat (młodzi i przyszli kierowcy), rozmawiali o odpowiedzialnym zachowaniu za kierownicą, o zagrożeniach płynących z braku doświadczenia, ignorowania przepisów ruchu drogowego oraz wsiadania z kierownicę po alkoholu, czy środkach odurzających. Młodzież dowiedziała się do ilu wypadków drogowych doszło na Warmii i Mazurach w 2017 roku,  ile z nich spowodowali młodzi kierujący i jakie były główne przyczyny tych zdarzeń. Uczniowie obejrzeli spoty pt. „Nie lekceważ znaków na swojej drodze” i „Mój wybór życie”, które w wymowny sposób przedstawiają, że nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą może skończyć się śmiercią. Prezentacje i przekaz wzbogaciły zdjęcia wraków aut z informacją o tragicznych losach osób w nich podróżujących, nie zabrakło też przykładów bezmyślności i skrajnej nieodpowiedzialności młodych kierowców zatrzymanych za kierownicą po alkoholu. Z policyjnych statystyk wynika, że młodzi kierujący w wieku 18 – 24 w minionym roku spowodowali prawie 23 % wypadków drogowych, do których doszło na Warmii i Mazurach. Zatem  profilaktyka w tej dziedzinie wśród przyszłych i młodych kierowców jest bardzo potrzebna.