TRIUMFALNE POWROTY MECHATRONIKÓW

W przeddzień obchodów 50-lecia „Mechaniaka” odbyło się w Warszawie podsumowanie Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (OITiW). Główną rolę odgrywali tam trzej mechatronicy z Bartoszyc: Patryk Strzałecki, Paweł Bohdanowicz, Radosław Oramus – zdobywcy pierwszej nagrody! Otrzymali oni (oprócz tabletu) puchar Ministra Edukacji Narodowej i Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, a także dyplomy i zaświadczenia.
Dojazd do Warszawy – samochód z kierowcą – nasi laureaci mieli zapewniony dzięki życzliwości Pana Wojciecha Prokockiego – Starosty Powiatu Bartoszyckiego.
Wielkie sukcesy odnieśli uczniowie Technikum Mechatronicznego w tym roku. Zaczęło się w październiku 2017 r. – od złotego medalu z wyróżnieniem (Jacek Prokopczuk, Artur Lipski) na XI International Warsaw Invention Show – imprezie zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej pod patronatem Prezydenta RP z udziałem wynalazców z 25 państw. Następnie, w marcu 2018 r., na XXIV Giełdzie Wynalazków (wyróżnionych co najmniej złotymi medalami na arenie międzynarodowej w latach 2016-2017) zostaliśmy nagrodzeni statuetką Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, patrona imprezy.
W kwietniu nasi uczniowie zdobyli I i III nagrodę w Konkursie Prac i Projektów Praktycznych organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Radę Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Kuratorium Oświaty. Następnie nasza drużyna wygrała etap okręgowy Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – Blok B „Wynalazczość”. W maju, w finale centralnym tej olimpiady Piotr Basiak zdobył tytuł finalisty. W czerwcu doszło trzech, już wymienionych, laureatów.
Od roku 2007 bez przerwy odnosimy sukcesy na konkursach i olimpiadach akredytowanych (patronat, współfinansowanie) przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz na konkursach organizowanych pod egidą Kuratorium Oświaty. O jakości pracy szkoły świadczą przede wszystkim sukcesy, które dzięki szkole, odnoszą jej uczniowie. Nasz „Mechaniak” ma się czym pochwalić!
Zbigniew Murawski