WALKA Z PRZEMYTEM

17 kwietnia w auli szkolnej odbyło się spotkanie z rzecznikiem Krajowej Administracji Skarbowej Anną Hatała-Wanat. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas drugich, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali informacji często zaskakujących. Praca celnika jest bardzo odpowiedzialna i ma ogromne znaczenie dla budżetu państwa. Służba Celna obok zabezpieczenia interesu finansowego państwa chroni społeczeństwo i środowisko przed zagrożeniami wynikającymi z napływu niebezpiecznych towarów. Faktycznie wpływy generowane przez celników są bardzo poważne.

Tematyka spotkania dotyczyła również przemytu papierosów. Szara strefa to już 25 proc. całkowitej konsumpcji wyrobów tytoniowych. Powoduje ona nie tylko ogromne straty dla polskiej gospodarki, lecz także stanowi nieuczciwą i nielegalną konkurencję dla przedsiębiorców, którzy płacą podatki, zatrudniają pracowników i inwestują w Polsce.

Podczas spotkania zostały omówione zagrożenia związane z przemytem nielegalnych towarów przez granicę z Federacją Rosyjską. Uczniowie dowiedzieli się co grozi za przemyt papierosów. Konfiskata samochodu, wysokie kary pieniężne oraz sprawy karne zdecydowanie powinny zniechęcić do podejmowania ryzyka i zachowań niezgodnych z prawem.

Główną atrakcją spotkania był pies służbowy rasy owczarek belgijski „Czira”, wyszkolony do wykrywania papierosów. Jego przewodnik barwnie opowiadał młodzieży o metodach szkolenia psów celnych i ich codziennej służbie. „Czira” popisywała się swoimi umiejętnościami w pracy wykrywczej za co została nagrodzona oklaskami.

Sylwia Jarzębowicz-Sudujko