Mała hydroelektrownia – odnawialne źródło energii.

10 kwietnia uczniowie klasy III technikum hotelarskiego na lekcji geografii zwiedzili hydroelektrownie w Lidzbarku Warmińskim, które działają od 1915 roku.

Sam stopień wodny na Łynie istniał już w XIX wieku i był wykorzystany do napędu koła wodnego. Około roku 1908 zaczęto budowę Elektrowni wodnej. Przed II Wojną Światową w elektrowni Lidzbark pracowały dwie turbiny w dwóch oddzielnych budynkach.

II Wojnę Światową w nienaruszonym stanie przetrwała ta większa elektrownia z generatorem o mocy 400 kW, druga zaś miała uszkodzony budynek i została uruchomiona w połowie 1947 roku.

W latach 1991/93 wyremontowano budynek Elektrowni nr 1, zamontowano nową turbinę typu Kaplan i nowy synchroniczny generator o mocy 500 kVA oraz wymieniono układy zabezpieczeń i automatyki.

W latach 2000/02 zmodernizowano Elektrownię nr 2. Wymieniono starą przekładnię z drewnianymi zębami na nowoczesną dwustopniową, a generator synchroniczny zastąpiono generatorem asynchronicznym o mocy 200 kW.

O pracy hydroelektrowni opowiedział główny operator Zbigniew Wojciul – pracownik spółki ENERGA.

Sylwia Jarzębowicz-Sudujko