Dekoracja stołu, czyli jak uczniowie klasy 2 TH poznali i ćwiczyli tajniki składania serwetek ozdobnych

Uczniowie klasy II TH na zajęciach – obsługa konsumenta – przez kilka lekcji ćwiczyli składanie serwetek. Poznali bardziej wyszukane sposoby złożenia serwetek ozdobnych,  np.: liść klonu, żaglówka, korona, torebka, lilia, lilia wodna, rogalik; a także składali serwetki w kształt choinki czy zajączka.

W lokalach gastronomicznych nadaje się serwetom mniej lub bardziej wymyślne kształty. Serwetkę gość wykorzystuje do ochrony ubrania oraz do wycierania ust przed piciem albo po jedzeniu.

W sali konsumenckiej powinien występować tylko jeden rodzaj formowania serwetek, a forma ich powinna być przede wszystkim estetyczna i ozdobna oraz dostosowana do rodzaju posiłku, np. do śniadania i obiadu należy stosować najprostsze formy składania serwetek (schodki, stożek prosty), do kolacji zaś bardziej wyszukane. Należy pamiętać o tym, że poprawnie złożona serwetka stanowi element dekoracyjny stołu.

W zależności od rodzaju posiłku, serwetkę ustawia się bezpośrednio na stole, między sztućcami lub na talerzyku przekąskowym, który może być ustawiony na talerzu do dania zasadniczego lub na talerzyku do pieczywa.

Stawiając serwetkę należy zwrócić uwagę, aby boczne załamanie było zwrócone w lewą stronę od talerza, natomiast podwinięte rożki przy stożku powinny być skierowane w stronę konsumenta.

Należy nadmienić, że elegancka zastawa stołowa, kwiaty i świece, obrusy i serwetki stanowią nieodzowny element wystroju sali konsumenckiej – budują nastrój i klimat lokalu.

Edyta Kondraciuk – Pieniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.