Spotkanie z okazji Dnia Transplantacji

We wtorek 13.03.2018r. w naszej szkole mieliśmy okazję gościć panią Iwonę Pszczołowską – zastępcę prezesa Bartoszyckiego Stowarzyszenia na Rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów Rubin oraz pana Waldemara Hercera – osobę po drugim już przeszczepie nerki. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III TMT wraz z panią Sylwią Kapturską oraz uczniowie klasy III TH (grupa). Pani Iwona Pszczołowska przybliżyła młodzieży ogólne informacje związane z transplantacją narządów i tkanek, omówiła procedurę rejestracji na potencjalnego dawcę szpiku kostnego, proces pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej i szpiku kostnego, dane statystyczne dotyczące transplantacji narządów w Polsce. Wyjaśniła pojęcie zgody domniemanej, rolę Centralnego Rejestru Sprzeciwów oraz znaczenie tzw. oświadczeń woli. Natomiast pan Waldemar Hercer opowiedział o tym, jak przebiegała sama operacja i jaki był czas oczekiwania na narząd, dlaczego musiał poddać się transplantacji oraz o realiach życia z przeszczepionym narządem. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań naszemu gościowi. Pytań było mnóstwo, od życia prywatnego, przez samą operację, po problemy zdrowotne po operacji, gdyż rzeczywiście rzadko mamy możliwość spotkać kogoś, kto żyje z przeszczepionym narządem.

Spotkanie to, tradycyjnie już, jak co roku, zostało zorganizowane w ramach Dni Transplantacji – Światowego Dnia Donacji i Transplantacji przypadającego 26 października (od 2005 r.) oraz Dnia Transplantacji w Polsce obchodzonego 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku (był to wtedy 621 taki zabieg na świecie, pierwszy miał miejsce w roku 1954).

Na 10 kwietnia (wtorek) 2018r. zaplanowana jest w szkole akcja krwiodawstwa, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy!

Mariola Maciejewska