III TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS TECHNICZNYCH z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby „PI”

Już po raz trzeci w naszej szkole nauczycielki matematyki zorganizowały Turniej Matematyczny Klas Technicznych w dniu bardzo ważnym dla każdego miłośnika matematyki, czyli w dniu Międzynarodowego Dnia Liczby Pi,  a mianowicie 14 marca.

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw . PI-Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski.

Konkurs odbył się pod przewodnictwem p. Danuty Maroskiej oraz p. Edyty Kondraciuk – Pieniak.  Do trzeciej edycji zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych czterech techników. Każda drużyna  składała się z trzech osób.

Drużyny  otrzymały kopertę zawierającą 8 różnych typów zadań. Były wśród nich zagadki matematyczne, wykreślanki, zadania przestrzenne, zadania z zapałkami oraz zadania wymagające logicznego myślenia.

Tradycyjnie oprócz zadań wymagających matematycznego myślenia czy logicznego rozumowania, nasi uczniowie otrzymali zadania, które na pierwszy rzut oka – nie miały nic wspólnego z matematyką – ułożenie fraszki o liczbie Pi oraz zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku. W poprzednich latach bezkonkurencyjny  był  Kacper Walczak obecnie uczeń klasy III TI, reprezentujący grupę „Informatyków”, który zapamiętał poprawnie 76 kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W tym roku wynik Kacpra nie został pobity, największa liczba zapamiętanych cyfr również należała do informatyka. Karola Gudz zapamiętał 63 cyfr.

Rywalizacja była wyrównana. W zadaniu dotyczącym samochodów  – najszybsi z prawidłowym rozwiązaniem byli  uczniowie z klasy TPS. Hotelarki – pierwsze ułożyły wiersz o PI. Informatycy i mechatronice równie szybko rozwiązywali zadania nieszablonowe. Wyniki po konkurencji –  ilość liczb po przecinku zapamiętanych w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi  – diametralnie wpłynęły na końcowe wyniki. I tak po 1,5 godzinnej rywalizacji wyniki okazały się następujące:

I miejsce – drużyna Technikum Informatyczne w składzie:
Bartosz Wrombel, Karol Gudz i Piotr Warmke

II miejsce – drużyna Technikum Mechatroniczne w składzie:
Mateusz Babicz, Dawid Pażuś i Artur Prokop

III miejsce – drużyna Technikum Pojazdów Samochodowych w składzie:
Adrian Zuśka, Arkadiusz Trebliński i Mariusz Halwa

IV miejsce – drużyna Technikum Hotelarskie w składzie:
Justyna Ciechanowicz, Natalia Lipniewicz i Karolina Kawęcka

Każdy uczeń biorący udział w turnieju otrzymał imienny dyplom oraz nagrody rzeczowe, które zostały wręczone przez wicedyrektora szkoły – pana Stanisława Rudzińskiego.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!

Edyta Kondraciuk – Pieniak, Danuta Maroska